036/853-444 ss.stolac@tel.net.ba
U organizaciji Matice hrvatske Stolac održana prezentacija učeničkih radova

Još jedno novo Stolačko kulturno proljeće, u ovogodišnjoj organizaciji Osnovne škole Stolac, pod pokroviteljstvom Matice hrvatske ogranak Stolac, obogatilo je arhiv svih godina zajedničkog druženja i rada. Uz teme: Osnovne škole Crnići; Izvori pitke vode na prostoru Dubrava, Osnovne škole Stolac; Hutovo blato, naša škola, Srednja škola Stolac, ove godine se predstavila pomalo drugačijim pristupom rada te malim osvježenjem u odnosu na prethodne godine.

Naime ove godine Srednja škola Stolac, predstavila se temom „Jela naših starih“, te ploveći vremeplovom prošlosti upotpunila sadašnjost svih prisutnih , koji su s osmjehom na licu promatrali dobre stare recepte ili pak predmete koji danas „izmiru“ pojavom tehnologije. Naša tema je, osim obnavljanja uspomena i sjećanja, obnovila i univerzalnu temu – važnost starine. Prošlost živi, iako je njezin kraj već nastupio. Ona živi u minulim tragovima „starih vremena“  koja svoj trag postupno gube pojavom „novih vremena“. Naši običaji izumiru, a s njima i sva bogatstva naše tvrde pradjedovske Hercegovine. Ponekad  je samo riječ dovoljna da se opiše želja za očuvanjem onoga najdragocjenijeg, a ponekad su i rečenice suvišne.  Čuvajmo naše običaje, našu hrvatsku lozu, našu tradiciju, plavo nebo, naš grad… Moja prošlost je moja baka, moj djed; bakin topli izljevak, djedova rakija ili pak bukara najboljeg hercegovačkog vina. Sve dok žive uspomene, živjet će naša prošlost. Nikada neće završiti u srcima onih koji je čuvaju…

Predsjednik Matice hrvatske Stolac dr. Mladen Bošković, uručio je i nagrade najboljim učenicima koji su svoje radove pisali na temu Božića; tako su nagrade iz Osnovne škole Stolac dobile Petra Obradović i Josipa Raguž, iz Osnovne škole Crnići Nikola Bošković i Vedrana Pavlović, dok je Ljiljana Perić napisala najbolji rad u Srednjoj školi Stolac.

Lorena Markić (2. G)