036/853-444 ss.stolac@tel.net.ba
Posjet naše škole Konjicu

Danas su učenici I. i IV. razreda naše škole u sklopu terenske nastave posjetili Titov bunker u Konjicu i grad Konjic.

Bunker koji smo danas posjetili građen je u potpunoj tajnosti punih 26 godina te je kao takva državna tajna bivše države ostao sve do 1992. godine.

U kompleksu se zapravo trebalo nalaziti mjesto za proizvodnju alata za tvornicu namjenske industrije. Zbog promjena na nivou globalnih hladnoratovskih odnosa, objektu je data namjena glavnog vojnog operativnog središta za smještaj i boravak Josipa Broza Tita kao predsjednika države, užeg sastava Predsjedništva i Vlade u kriznim situacijama i u slučaju eventualnog nuklearnog napada na Jugoslaviju. Kapacitet objekta je samo 350 ljudi.

Učenici i njihova pratnja imali su priliku poslušati zanimljivo predstavljanje samog kompleksa i vidjeti kako izgleda tajna čuvana preko 50 godina.