Srednja škola Stolac

Dobro došli na službene stranice Srednje škole Stolac, gdje možete dobiti sve informacije o školi te pratiti sve najnovije vijesti vezane za događanja u školi!

VIše informacija

Opća gimnazija

Opća gimnazija je četverogodišnja općeobrazovna škola. Gimnazija osposobljava učenike za logičko i stvaralačko mišljenje i samostalno učenje, što ti je korisno ako planiraš nastaviti školovanje poslije srednje škole, jer nakon položene mature gimnazijalci imaju mogućnosti upisa u sve više i tehničke škole, na sve visoke škole i fakultete.

VIše informacija

Strojarska struka

Računalni tehničar za strojarstvo stječe znanja i vještine iz raznih područja strojarstva: tehnoloških procesa, strojarske energetike, konstruiranja i dizajniranja strojnih elemenata i sklopova kao i tehnologije obrade materijala.

VIše informacija

Ekonomska struka

Ekonomska škola u Stocu nudi kvalitetan i kreativan način stjecanja općeg i stručnog znanja kroz četverogodišnje obrazovanje. Stjecanjem zvanja "ekonomist," moguće je nastaviti obrazovanje na studiju ekonomije te ostalim višim i visokim školama.

VIše informacija

Ugostiteljstvo i turizam

Zanimanja konobar i kuhar su trogodišnja i obrazuju učenike za rad u ugostiteljstvu na tim poslovima. Ta zanimanja sve su atraktivnija razvojem turizma i ugostiteljske djelatnosti.

Više informacija...

Naša škola obilježila 170. obljetnicu hrvatskog jezika u javnoj uporabi

U ponedjeljak 23. listopada 2017. godine, u razdoblju od 9:00-9:45 sati, u prostorijama Srednje škole Stolac, upriličen je zajednički sat Hrvatskoga jezika za sve učenike i nastavnike, na temu “Povijest Hrvatskog jezika”. Upravo sama činjenica  da naš materinji jezik -Hrvatski, slavi 170. obljetnicu od prve službene javne upotrebe, cilja sata je bio prezentirati svim učenicima i nastavnicima, ovaj dan kao važan događaj za samo nastajanje jezika i njegove povijesti.

Koordinatorica ovoga svečanog događaja, profesorica Hrvatskog jezika Meliha Kapor, je s par prigodnih riječi otvorila obilježavanje ovoga dana, pobliže objasnivši sam razlog našega okupljanja, te same teme referata koje su uz pomoć, naših mentora, profesora Hrvatskog jezika, učenici pripremili. Ovaj sat je nadamo se u svojoj biti unio bar dašak ponosa u prostorije naše škole, u srca svih učenika.

Upravo u čast organiziranja ovakvoga bitnoga dana za sve Hrvate i njihov jezik, Zavod za školstvo Mostar je raspisao literarni natječaj na temu: “Hrvatski glas u vremenu”, na koji su aplicirale naše dvije učenice: Lucijana Raguž( I. gimnazije) i Petra Bošković( II. gimnazije). O bogatstvu i ljepoti literarnog izražaja ovih učenica smo mogli prepoznati u čitanju njihovih uradaka, na zadovoljstvo svih prisutnih.  Ove učenice su čitajući svoje radove prenijele svevremensku poruku:”Naš jezik smo mi sami. Jezik je izgradio svakog pojedinca, narod. Za jezik se živi, voli i umire. On kao nepresušan izvor čovjeka napaja vodom istinitosti i vječnosti. Nikada nećemo ožednite u uvjerenju u kojem naš jezik gradi staze i puteve ka postojanosti.”

Naravno uz nezaobilazno aplaudiranje prisutne svjetine, profesorica Meliha Kapor je objavila kako sami trud i talent uvijek uvijek bivaju prepoznati. Učenica Petra Bošković je osvojila II. mjesto  na istoimenom natječaju, gdje će na svečanoj priredbi u prostorijama Kosače Mostar  biti upriličena dodjela nagrada za sva osvojena mjesta. Nema veće nagrade od one u kojoj možeš dati mislima na volju, sjedinjen sa svakim naborom papira, crnilom tinte i samog svijetla stare lojanice...

Pored interpretacije literarnih radova, učenici Srednje škole su kratkim referatima upoznali  čitavu povijest Hrvatskog jezika, sa svim prisutnima, slavnu povijest ispisanu žarom jedinstvena i nade.

Učenice I. razreda ekonomske škole, Danijela Pavlović i Josipa Zeko su govorile o temi  Baščanske ploče, te su nas retrospektivno vratile u vrijeme “ Zvonimira kralja hrvatskoga”, spomena hrvatskog imena na tvrdom naličju kamena. Nakon prvih koraka ka budućnosti, naš jezik dalje nastavlja koračati  stoljećima, sve do dolaska samih ideja mladih ljudi koji i u to vrijeme potvrđuju izreku: “Na mladima svijet ostaje.” Upravo o samoj revoluciji u Hrvatskom jeziku, ukidanju pojedinih i uvođenju novih gramatičkih odrednica, kao što su dijakritički znakovi, sama borba za očuvanje svijesti, nacionalnosti i budućnosti, govorila nam je učenica II. razreda Računalnih tehničara u strojarstvu, Ivona Pavlović. Impresivna je borba svih mladih ljudi koji su beskompromisno štitili, čuvali svoje korijene, primajući udarce vječne boli. Na koncu učenici IV. razreda Gimnazije: Marko Bošković i Lorena Markić su predstavili teme- “Novosadskog dogovora”, gdje je Marko citirao izvorne odrednice dogovora, te “Deklaracija o nazivu i položaju Hrvatskoga jezika”, u kojoj je Lorena predstavila borbu kulturnih i znanstvenih institucija te šire javnosti, za stvaranje jedinstvenog, ravnopravnog književnog jezika svih Hrvata. 

Sva borba generacija je s vremenom donijela doprinose na oltar domovine. Ponekad se zapitamo koliko su samo godina utrošili naši djedovi za gradnju naše budućnosti, te temelja naše sadašnjosti. Koliko su samo suza prolile naše bake iščekivajući povratak ili nepovratak naših djedova, svojih muževa. Koliko su samo puta naši roditelji snivali zlatne snove slobode, dan kada će gledati ozarenost na licima svojih roditelja, susjeda, sugrađana, dan kada će Sunce sijati nekim drugačijim, posebnijim sjajem nego prije, dan kada će ptice cvrkutati spjev neke nove, ali istinitije pjesme.

Upravo ovaj sat povijesti je kao cilj postavio ugradnju temeljnih načela u srca svih prisutnih: voli svoje, a poštuj tuđe. Ovaj sat je također podigao toleranciju o pitanju prolaznosti svijeta, ali i opstanka jezika kao kamena zaglavnog budućih generacija. Svi narodi koliko god daleko bili, vraćaju se svome domu, svome jeziku jer on uvijek na sebi neki svojstven način, spokojnije sniva i priča ljepše priče od onih tuđinskih. Uvijek se prema voljenim stvarima pristupa s ljubavlju...

Jeziče s ljubavlju !

Lorena Markić, IV. razred gimnazije

Lokacija škole


Prikaži Srednja škola Stolac na većoj karti

Slike škole

IMG_1066.JPG IMG_1046.JPG IMG_1054.JPG IMG_1006.JPG IMG_1078.JPG dvorana.JPG IMG_1049.JPG IMG_1028.JPG IMG_1053.JPG IMG_1076.JPG IMG_1051.JPG IMG_1069.JPG IMG_1034.JPG IMG_1043.JPG IMG_0983.JPG IMG_0976.JPG IMG_1055.JPG IMG_1060.JPG IMG_1080.JPG IMG_1030.JPG IMG_1039.JPG IMG_1038.JPG IMG_1032.JPG maskare_2018.jpg IMG_1003.JPG IMG_1035.JPG IMG_1027.JPG IMG_1062.JPG IMG_1082.JPG IMG_1023.JPG IMG_1050.JPG IMG_1025.JPG IMG_1024.JPG IMG_1061.JPG IMG_1059.JPG IMG_1064.JPG IMG_1068.JPG IMG_1031.JPG IMG_0994.JPG IMG_1041.JPG IMG_1022.JPG IMG_1048.JPG

Facebook stranica

Kontakt info

Srednja škola Stolac

Ulica kneza Domagoja bb 88360 Stolac BiH

Tel:  +387 36 853 - 404
Fax: +387 36 853 - 404

e-mail: ss.stolac@tel.net.ba

Pretraživanje